Solved by verified expert :Paint More LLC has organized a new division to manufacture and sell specialty paint. The division s monthly costs are shown below:Manufacturing costs:Variable costs per unit:Direct materials $12Variable manufacturing overhead $1Fixed manufacturing overhead costs (total) $100,000Selling and administrative costs:Variable 7% of salesFixed (total) $31,000Because the production is highly automated, the company includes its labor costs in its fixed manufacturing overhead. The gallons of paint sell for $68 each. During September, the first month of operations, the following activity was recorded:Units produced 5,000Units sold 4,000Submit an Excel document which each tab labeled by item number in good form that demonstrates the following:Compute the unit product cost under:Absorption costingVariable costingPrepare an absorption costing income statement for SeptemberPrepare a contribution format income statement for September using variable costing
Expert Answer :Paint More LLC
by moses | Jun 25, 2024 | Uncategorized | 0 comments
Order a plagiarism free paper now. We do not use AI. Use the code SAVE15 to get a 15% Discount
Looking for help with your ASSIGNMENT? Our paper writing service can help you achieve higher grades and meet your deadlines.
Why order from us
We offer plagiarism-free content
We don’t use AI
Confidentiality is guaranteed
We guarantee A+ quality
We offer unlimited revisions